60 Miniatur na gitarę klasyczną (opr. F. Wieczorek)

Kod produktu: EM 038
Producent: EDITION MODRAN
Cena: 50 PLN
Ilość sztuk: 
Darmowa dostawa od: 100 PLN

Niniejszy zbiór XIX-wiecznych miniatur gitarowych powstał, by zainteresować uczniów i nauczycieli szkół muzycznych I stopnia muzyką brzmiącą klasycznie. Mimo, że wielu kompozytorów tu zaprezentowanych trudno określić mianem klasyków, to wszystkie zebrane utwory utrzymane są w tej konwencji. Świadczy o tym forma, faktura, harmonia, melodyka i charakter tych miniatur.

W dobie olbrzymiego zainteresowania muzyką współczesną, klasyczne kształcenie młodych muzyków powinno, moim zdaniem, opierać się przede wszystkim o literaturę kształtującą dobry gust przyszłego wykonawcy. Zawarte tu kompozycje to muzyczne perełki aspirujące do miana genialnych. Edukacja w oparciu o tego rodzaju materiał dydaktyczny uczy młodych gitarzystów właściwego rozumienia frazy, budowania kulminacji, kadencji i formy, uwrażliwia na piękną melodykę i harmonię – po prostu kształtuje przyszłego muzyka.

Część zebranych miniatur spopularyzowana została we wcześniejszych wydaniach PWM, z uwagi na niezwykły urok, nie mogło ich zabraknąć w niniejszym zbiorze. Wszystkie pozostałe, choć z pewnością są zdecydowanie mniej znane, to zasługują na równie wielką uwagę.

Ilość zawartych w zbiorze utworów nie jest przypadkowa. W zamyśle cykl ten może towarzyszyć uczniom szkół muzycznych I stopnia przez wszystkie klasy, więc kompozycje poukładane są od najłatwiejszych do najtrudniejszych, dziesięć na każdy rok nauki.

W zbiorze celowo pominięte zostały etiudy, gdyż ich zadaniem jest rozwiązywanie konkretnych problemów natury technicznej lub rozwój danego elementu technicznego, a prezentowane miniatury mają stanowić część repertuaru dowolnego adeptów sztuki gitarowej.

Zaproponowaną aplikaturę należy traktować wyłącznie jako propozycję. W kolejnych utworach sugestii jest zdecydowanie mniej, ponieważ grający dysponuje już pewnym doświadczeniem i samodzielnie potrafi podejmować decyzje. Do opracowania wybranych utworów posłużyły ogólnodostępne wydania z przełomu XIX i XX wieku. Proponowane tam oznaczenia dynamiczne i gitarowe legata zostały zachowane, a miejscami uzupełnione. Zastosowane drobne zmiany w sposobie zapisu faktury gitarowej nie wpływają na brzmienie tych utworów.

Wierzę, że zbiór ten stanowić będzie uzupełnienie repertuaru młodych gitarzystów, a dla ich pedagogów okaże się olbrzymim ułatwieniem w dotarciu do wartościowego materiału dydaktycznego.

 

Franciszek Wieczorek

Funkcja dostępna tylko dla zalogowanych.