36 Etiud na gitarę klasyczną (opr. F. Wieczorek)

Producent: EDITION MODRAN
Cena: 40 PLN
Ilość sztuk: 
Darmowa dostawa od: 100 PLN

Niniejszy zbiór XIX-wiecznych etiud gitarowych bezpośrednio nawiązuje do wcześniej opublikowanej antologii zatytułowanej 60 Miniatur na gitarę klasyczną. Powstał, by zainteresować uczniów i nauczycieli szkół muzycznych I stopnia muzyką brzmiącą klasycznie. Mimo że wielu kompozytorów, których utwory tu zamieszczono, trudno określić mianem klasyków, to wszystkie zebrane etiudy utrzymane są w tej stylistyce. Świadczy o tym forma, faktura, harmonia, melodyka oraz charakter tych etiud.

W dobie olbrzymiego zainteresowania muzyką współczesną, klasyczne kształcenie młodych muzyków powinno opierać się przede wszystkim o literaturę kształtującą dobry gust przyszłego wykonawcy. Edukacja w oparciu o tego rodzaju materiał dydaktyczny uczy młodych gitarzystów właściwego rozumienia frazy, budowania kulminacji, kadencji i formy, uwrażliwia na piękną melodykę i harmonię – po prostu kształtuje przyszłego muzyka.

Do opracowania wybranych etiud posłużyły ogólnodostępne wydania z przełomu XIX i XX wieku. W zamyśle autora cykl ten może towarzyszyć uczniom szkół muzycznych I stopnia przez wszystkie klasy (po sześć na rok), więc kompozycje poukładane są od najłatwiejszych do najtrudniejszych. Zawarta w nich problematyka dotyczy niemalże wszystkich aspektów szeroko rozumianej techniki gitarowej. Oznaczenia dynamiczne i gitarowe legata zostały zachowane, a miejscami uzupełnione. W niektórych przypadkach dodano określenia wykonawcze (pojawiające się w nawiasach). Zaproponowaną aplikaturę należy traktować wyłącznie jako sugestię.

Zbiór ten z pewnością stanowić będzie uzupełnienie repertuaru młodych gitarzystów, a dla ich pedagogów okaże się olbrzymim ułatwieniem w dotarciu do wartościowego materiału dydaktycznego.

Franciszek Wieczorek

Funkcja dostępna tylko dla zalogowanych.